Uherské Hradiště: město pro každého? – Workshop a přednáška architekta Osamu Okamury

    Téma věznice úzce souvisí také s urbanismem a architekturou. Přeměnou historického objektu na moderní areál sloužící paměťové instituci a státním složkám spravedlnosti dozná centrum Uherského Hradiště zásadní proměny. Důležitou roli v ní hraje i veřejný prostor a napojení na sousedící střední školu v bývalém justičním paláci.

    Ve spolupráci spolku Memoria a Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště zveme do našeho města architekta Ing. arch. MgA. Osamu Okamuru, autora oceňované publikace Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka. Vedle workshopu pro studenty SUPŠ UH proběhne v neděli 12. května také jeden urbanistický workshop pro veřejnost a v pondělí 13. května pak přednáška zaměřená na urbanismus a společný městský prostor.

    Osamu Okamura, architekt zaměřený na zvyšování obyvatelnosti měst a její interpretaci. Hostující profesor na Tokijské univerzitě vědy (2023). Děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (2019–23). Člen Komise rozvoje urbanismu, architektury a veřejného prostoru Rady MČ Prahy 7 (2015–21). Předseda (2019–21) a člen (2021–22) Komise Rady hlavního města Prahy pro umění ve veřejném prostoru. Kurátor závěrečného výstupu evropského projektu Shared Cities: Creative Momentum, o lepším sdílení ve městech (2015–19); série animovaných filmů a divadelní performance Virtual Ritual. Programový ředitel reSITE, mezinárodního festivalu a konference o obyvatelnějších městech (2013–17). Šéfredaktor odborného architektonického časopisu ERA21 (2005–12) a člen jeho redakční rady. Od roku 2008 je oficiálním nominátorem Mies van der Rohe Award (Ceny Evropské unie za současnou architekturu).

    Kniha Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka, jíž je autorem, ilustrovaná Davidem Böhmem a Jiřím Frantou, byla oceněna DAM Architectural Book Award 2022 jako jedna z 10 architektonických knih roku. Také získala cenu na Bologna Ragazzi: New Horizons 2021 jako progresivní ilustrovaná kniha pro mládež. Kniha již vyšla též v němčině a zjednodušené čínštině. Více o knize.


    Neděle 12. května 2024, 14.00–18.00
    SUPŠ UH a pohyb po městě, přihlašování zde

    Workshop: Město očima chodce

    Pojďte se společně s architektem Osamu Okamurou zamyslet nad následujícím otázkami: Jaká je hodnota veřejného prostoru a využíváme ho naplno? Jak ovlivňuje urbanistické uspořádání města naši volbu dopravy? Proč je důležité podporovat, aby se lidé mohli pohybovat po městech co nejvíce pěšky? Co je město krátkých vzdáleností? Může obyčejný jednotlivec ovlivnit podobu města? 

    Společně strávený inspirativní čas, včetně části přímo v ulicích města.

    Zázemí během workshopu na SUPŠ UH, setkání v 13.55 před hlavním vchodem (Všehrdova 267). Na místě bude zajištěno drobné občerstvení.

    Cena za účast 500 Kč za osobu. Kapacita je omezená, přihlašování zde.


    Pondělí 13. května 2024, 16.00–17.30
    SUPŠ UH, vstup volný

    Přednáška: Uherské Hradiště – město pro každého?

    Podíváme-li se na naše krásné město – Uherské Hradiště –, je zde vůbec možné mluvit o nějakých problémech? Základními problémy současného města z pohledu městského plánování a urbanismu jsou: monofunkční městské zóny, brownfieldy, suburbanizace, průmyslové parky, řídce osídlená města, smršťující se města, dopravní kolaps, zhoršující se kvalita životního prostředí, zanedbávání veřejného prostoru, gentrifikace a nedostatek dostupného bydlení, privatizace města, prázdné domy, stárnoucí bytový fond a realitní spekulace, nedostatečná nová výstavba, neexistence politického zadání a nedostatek participace. Úvodní provokace má za cíl inspirovat k hledání dalších, a ještě lepších řešení.

    Autor na vzdělávacích programech pro veřejnost v oblasti architektury, městského plánování a urbanismu spolupracoval s Moravskou galerií v Brně (Architektonické procházky, 2005–2011), s Českou televizí (dokumentární cyklus o současné architektuře ProStory, 2011), 4AM Brno, forum experimentelle architektur ve Vídni, spolkem Kruh, Centrem pro středoevropskou architekturu (CCEA), Českými centry (diskusní cyklus O architektuře víc!, 2014), Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy – Centrem pro architekturu a městské plánování (CAMP), Institutem pro politiku a společnost, Belgrade International Architecture Week (BINA), Aspen Institutem Central Europe, Domem umění České Budějovice, Česko-německým fondem budoucnosti, Zentrum für Kunst und Urbanistik v Berlíně (ZK/U), Knihovnou Václava Havla v Praze (vzdělávací online video v rámci cyklu Maturita21, 2021), obecně prospěšnou společností Člověk v tísni (vzdělávací projekt Společně pro kvalitní život v metropoli, 2023) nebo spolkem Pěšky městem (vzdělávací projekt Město očima chodce, 2023).

    Těšíme se na viděnou se všemi zájemci!

    Zveřejněno 30. 4. 2024