Věznice ve středu zájmu – od kina, přes film až po imersivní expozici

  Co všechno víte o „naší“ bývalé věznici? V poslední době sílí zájem o tohoto němého svědka význačných událostí 20. století. Ledacos historikové i širší veřejnost o věznici už ví, stále toho však velká spousta zůstává ukryta. Zároveň paměť pomalu mizí a nebo s předáváním z generace na generaci se modifikuje. Abychom v tomto období, kdy je ještě možné paměti sesbírat a kdy se rozhoduje o budoucí podobě areálu, nepromarnili cenný čas, spolek Memoria a Město Uherské Hradiště ve spolupráci s řadou partnerů přichází s několika aktivitami a projekty.

  Věznice se v minulosti stala zásadní lokací hned pro tři celovečerní hrané snímky a právě ty přinese na plátno Kino Hvězda. Díky edici „Věznice Uherské Hradiště (nejen) ve filmu“ s bohatým tematickým doprovodným programem budou moci zájemci zhlédnout filmy z roku 1949 Veliká příležitost (ve čtvrtek 25. listopadu 2021), z roku 1990 Jen o rodinných záležitostech (čtvrtek 27. ledna 2022) a z roku 2009 Klíček (čtvrtek 24. února 2022).

  Mimochodem – věděli jste, že rudá hvězda se ve vězeňské kapli ocitla až v roce 1989 díky natáčení režiséra Jiřího Svobody?

  Pohled na téma věznice z dnešní perspektivy se promítne v právě připravovaném filmu Vězení dějin v režii Jana Gogoly ml. a Matěje Hrudičky. Filmový štáb složený částečně ze studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně má již za sebou několik natáčecích dnů. Autorský tým aktuálně ve vzpomínkách a pamětech místních rozkrývá nové vrstvy minulosti věznice. Pokud byste sami měli jakoukoliv vzpomínku, fotku či dokument týkající se věznice, včetně období po roce 1960, kdy přestal objekt sloužit své vězeňské funkci, ozvěte se prosím na info@veznicehradiste.cz.

  Areál věznice, jehož součástí bude i památník-muzeum, se po rekonstrukci otevře nejdříve v roce 2028. Do té doby zůstane věznice veřejnosti nepřístupná. I proto vzniká mobilní aplikace, imersivní expozice Za zdí, využívající zejména rozšířenou realitu. Expozice bude rozčleněna do několika stanovišť, z nichž každé bude mít svůj unikátní obsah v rozšířené realitě – kupříkladu průvodce v podobě 3D hologramu, interaktivní vězeňský výslech nebo vkročení do virtuální vězeňské cely.

  Tento inovátorský projekt by nebylo možné realizovat bez dobrovolnické práce, nicméně řada vysoce odborných a technologických kroků s sebou nese i nutné náklady. Ke vzniku expozice může přispět každý jakoukoliv částkou prostřednictvím sbírky, která je spuštěna na platformě Darujme.cz. I když nyní už areál není pro veřejnost přístupný, ti, kteří podpořili vznik imersivní expozice, dostali na konci října možnost prohlédnout si věznici naživo. A organizátoři slibují, že pro ty, kteří ještě do konce roku na vznik této inovativní výstavy přispějí, nabídnou další termíny, kdy se budou moci zájemci za zdi věznice podívat.

  Zveřejněno 31. 10. 2021