Dějiny v kině

    Cyklus pořadů věnovaných nejrůznějším přesahům historie za zdmi hradišťské věznice. Jde o jeden z výstupů dlouhodobé spolupráce spolku Memoria a Městských kin Uherské Hradiště, příspěvkové organizace města Uherské Hradiště.

    Věznice ve filmu

    Na přelomu let 2021 a 2022 jsme ve spolupráci s Městskými kiny Uherské Hradiště uvedli volný cyklus třech celovečerních filmů, které se natáčely v prostorách uherskohradišťské věznice. Šlo o snímky Veliká příležitost z roku 1949, Jen o rodinných záležitostech z roku 1990 a Klíček z roku 2009. V předstihu před filmovou projekcí se v kavárně kina Hvězda vždy uskutečnilo setkání se zájemci o novinky kolem proměny areálu věznice, po projekci následovala debata s tvůrci a dalšími hosty. Rozhodli jsme se na tento cyklus a jeho formát navázat i v první polovině roku letošního.

    Zájemce o širší okruh témat spojených s hradišťskou věznicí tentokrát čekají čtyři filmová setkání pod souhrnným názvem Dějiny v kině. Projekce i doprovodný program se odehrají v kině Hvězda a vstup je zdarma. Srdečně zveme všechny zájemce.

    Díl 1: Kauza UH

    Ve čtvrtek 23. 2. 2023 se budeme ptát, jak jsme nahlíželi na dědictví minulosti spojené s hradišťskou věznicí téměř před dvaceti lety a jak dnes? Co se změnilo, co zůstává? Jakým směrem se ubírají úvahy o podobě budoucí paměťové instituce? Podnětem k tomu se stane projekce dokumentu Kauza Uherské Hradiště (2006) režisérky Kristiny Vlachové a žákovský film ze ZŠ Štítná nad Vláří. Hosty budou zmínění tvůrci a spolu s nimi Marek Junek – historik a ředitel Historického muzea Moravského zemského muzea, který je odpovědný za vznik Památníku věznice Uherské Hradiště.

    Díl 2: Kovy řeší dějiny

    V pátek 17. 3. 2023 promítneme za osobní účasti influencera a youtubera Kovyho a autora snímku Ivo Bystřičana film Kovy řeší dějiny (2020). Doplní jej krátké studentské filmy z projektu Příběhy našich sousedů společnosti Post Bellum – Paměť národa. Ptát se budeme, jestli historie zajímá mladé lidi, jestli je důležité ve školách učit o moderních dějinách – a jak to nejlépe dělat.

    Díl 3: Co dělá muzeum

    Filmový program na čtvrtek 20. 4. 2023 ještě upřesňujeme. Jisté ale je, že návštěvníky čeká podnětné setkání nad tématem shrnutým pod názvem Co dělá muzeum. Chceme v areálu hradišťské věznice vybudovat moderní muzeum evropského (a proč ne rovnou světového) střihu. Jak by takové muzeum mělo vypadat? Co se od něj dá a nedá očekávat? A stojí to vůbec za značné úsilí, které k takovému cíli nutně vede? Hosty budou Naďa Machková Prajzová, konzultantka pro oblast muzeí a kreativních průmyslů ze společnosti MUSE Impact (a členka našeho spolku Memoria) a Martin Reiner, básník, spisovatel, vydavatel a také iniciátor projektu Moravského židovského muzea MEHRIN.

    Díl 4: Cena facky

    Poslední setkání v pondělí 22. 5. 2023 se ohlédne za dosud nejvýraznějším uměleckým zpracováním témat přímo spjatých s minulostí hradišťské věznice. Slovácko padesátých let a dnes, násilná kolektivizace a proklamovaný antikomunismus současnosti, viníci a soudci, odsouzení i nepotrestaní… Co nám všem přinesl počin Slováckého divadla z let 2014–2016, inscenace Cena facky? Promítneme televizní záznam představení z roku 2016 a přítomní budou autoři i tvůrci: Josef Holcman – autor knižní předlohy, Karel Steigerwald – autor textu, Břetislav Rychlík – režisér, i zástupci tvůrčího týmu Slováckého divadla. Chybět nebude ani horňácká muzika Petra Mičky, která byla neoddělitelnou součástí Ceny facky na scéně našeho divadla.

    Věříme, že v roce 2028 se dočkáme otevření rekonstruovaného areálu věznice, jehož podstatnou součástí bude i zmiňovaný památník s muzeem. Chceme, aby šlo o moderní a živou paměťovou instituci – a na tom je možné pracovat už teď, kdy její fyzická podoba zatím existuje jen ve formě architektonické studie.

    Spolek Memoria – Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti. Od roku 2009 spojujeme lidi, kterým není lhostejný osud areálu s pohnutou minulostí.

    Zveřejněno 7. 2. 2023, aktualizace 11. 2. 2023