Vězení dějin vstupuje do kin, slavnostní premiéra se odehraje v Uherském Hradišti

  Po festivalových uvedení a před kinodistribucí s Aerofilms čeká nový film o hradišťské věznici Vězení dějin slavnostní premiéra v kině Hvězda v Uherském Hradišti, a to v pátek 12. dubna od 18.00. Večer se uskuteční za přítomnosti velkého množství osobností s věznicí různým způsobem spojených. Po projekci za účasti tvůrců a aktérů ve foyer kina zahraje Horňácká muzika Petra Mičky, která se stala také součástí snímku.


  Press kit k filmu Vězení dějin zde.


  Nový film Jana Gogoly ml. a Matěje Hrudičky, který tým začal vyvíjet roku 2019, vznikl v produkci spolku Memoria – Iniciativy za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, spolu s dalšími koproducenty v čele s Českou televizí a za podpory Města Uherské Hradiště i řady soukromých a firemních dárců.

  Jedná se o snímek v mnoha ohledech mimořádný, mimo jiné pro mezigenerační setkání před kamerou i za ní. „Cením si toho, že se dveře věznice otevřely i naší generaci. Prakticky celý náš štáb byl složen ze studentů a absolventů zlínské UTB, kteří se nezalekli náročného projektu a šli do natáčení s velkou profesionalitou. Myslím, že pro všechny to byla hodně inspirativní lekce dějepisu i filmu,“ říká režisér, student Matěj Hrudička.

  Mezi aktéry se objevuje pestrá škála osobností od hudebníků Ivana Palackého a Jiřího Pavlici, přes dcery politických vězňů jako i samotné politické vězně, současné studenty sousedící Střední uměleckoprůmyslové školy na workshopu s absolventem Vladimírem Kokoliou, ale třeba i ministr kultury Martin Baxa nebo bývalý předseda KSČM, režisér  Jiří Svoboda, či dcera a vnučka jednoho z obávaných vyšetřovatelů StB.

  Film již zhlédly první stovky festivalových diváků, rezonuje v odborných debatách. Nyní se vydává do distribuce po České republice, která začne 18. dubna 2024. Ještě před tímto datem je kromě hradišťské premiéry možné zhlédnout v kině Hvězda dvě předpremiérová uvedení, vždy za účasti tvůrců. Dopolední projekce v kině Hvězda jsou koncipovány jako mezigenerační setkání – pro školy, seniory i další veřejnost, a to za jednotnou sníženou cenu 80 Kč. Více na webu kina www.mkuh.cz. Zájemci z řad pedagogů o vlastní termíny školních projekcí v kině Hvězda se mohou obracet pro domluvu na ředitele kina Josefa Korvase.

  O čem přemýšlí režisér Jan Gogola ml. před slavnostní hradišťskou premiérou? „Doufám, že po sérii rezonujících festivalových uvedení zaujme film Vězení dějin i v mém rodném Uherském Hradišti. A to tím spíš, že s tímto městem jsou všichni lidé z filmu nějakou svojí životní zkušeností spjatí. Cením si přitom toho, s jakou otevřeností k natáčení všichni z nich přistoupili. Byl bych rád, aby se díky tomu při této mimořádné projekci Hradišťákům otevřel nejen film, ale i dějiny samotné věznice: společná minulost jako možnost společné budoucnosti.“Díky filmu Vězení dějin se podařilo zaznamenat genius loci bývalé věznice, která je nyní po letech chátrání na cestě ke své rekonstrukci. „Film si klade za cíl přimět k přemýšlení nad minulostí jakožto podstatnou součástí našich životů, ke které je potřeba se dokázat vztahovat a učit se společně mluvit také o nepříjemných tématech, jaká jsou s ní často spojena,“ přibližuje producentka Anna Stránská. Po mezinárodní festivalu dokumentárních filmů věnovaných problematice lidských práv Jeden svět je další festivalovou zastávkou Vězení dějin mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.

  Tisková zpráva 4. 4. 2024