Co se děje kolem hradišťské věznice? — Souhrn na podzim 2024

    budoucnost uherskohradišťské věznice

    Článek publikovaný v listopadovém čísle Zpravodaje města Uherské Hradiště a na webových stránkách města přináší aktuální informace o dění kolem uherskohradišťské věznice. Kromě postupu rekonstrukčních prací a přípravy budoucího muzea-památníku informuje také o probíhajícím historickém bádání, vzdělávacích aktivitách a možnostech, jak se s historií tohoto významného místa seznámit.

    Rekonstrukce areálu je v běhu

    Aktuálně probíhá příprava na samotnou rekonstrukci, dál pokračuje také bádání a realizuje se i řada aktivit, které mají za cíl informovat i vzdělávat širokou veřejnost v souvislosti s bývalou věznicí v srdci Slovácka.

    „Jsem rád, že o bývalé věznici v Uherském Hradišti už nemusíme mluvit jako o chátrající budově. Byť to možná není na první pohled vidět, probíhá zde ze strany správce objektu, Úřadu pro zastupování státu pro věci majetkové průběžná údržba areálu, a to včetně zásadních oprav střechy. Souběžně jsou spolu s potřebnými průzkumy v plném proudu přípravy na proces stavební proměny areálu. Realizace stavby je v plánu v rozmezí let 2027 až 2029,“ potvrdil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

    Tisková mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který má od roku 2017 objekt věznice ve své správě, Michaela Tesařová, říká: „Práce na záchraně této výjimečné kulturní památky probíhají v souladu se stanoveným harmonogramem. V červnu tohoto roku byla podána žádost o územní rozhodnutí a aktuálně probíhá druhá fáze zpracování projektové dokumentace. Jejím výsledkem bude zejména žádost o stavební povolení. Úzce spolupracujeme s městem Uherské Hradiště i se všemi dotčenými institucemi. Velmi si vážíme i spolupráce se spolkem Memoria, který mimo jiné pořádá vzdělávací exkurze pro studenty a připomíná veřejnosti pohnuté osudy s tímto místem spojené, na které by se zejména v dnešní době nemělo zapomínat.“ 

    Od zástupců studia OVA, které zvítězilo na konci roku 2022 v architektonicko-urbanistické projektové soutěži a od té doby se v týmu několika erudovaných pracovníků objektem zaobírá, shodně zaznívá: „Projekt rekonstrukce bývalé věznice postupuje podle plánu. V současné době probíhá projednání projektové dokumentace s dotčenými orgány státní správy. Milníkem bude vydání územního rozhodnutí, na které brzy naváže projektová činnost ke stavebnímu povolení. Projekt pod záštitou zadavatele ÚZSVM vzniká v úzké spolupráci s městem a zástupci orgánů památkové péče.“ Kromě již zveřejněných návrhů nyní mimo jiné probíhají i práce nad zpřesňováním podoby interiérů.

    budoucnost uherskohradišťské věznice

    Připravují se expozice muzea-památníku

    Dalším důležitým krokem k proměně prostor bude tvorba expozice muzea-památníku. Moravské zemské muzeum (MZM), jakožto budoucí hlavní provozovatel (ve spolupráci se Slováckým muzeem), má v plánu na ni v dohledné době vypsat soutěž. Podkladem pro tvorbu expozice je základní odborné libreto vypracované interní pracovní skupinou a prošlé oponenturou, společnost Krutart vypracovala také ideové prostorově-technické libreto.

    Muzeum-památník by nebylo možné budovat bez historického bádání. Stávající výzkum je zaměřen na všechna dotčená období a zásadní dějinná témata spojená s věznicí. Pozornost je zaměřena zejména na jednotlivé případy, politické i kriminální, a jejich aktéry. Souběžně pokračuje snaha objasnit proměny funkcí jednotlivých částí objektu a pokusit se je propojit s osudy konkrétních lidí. Znamená to přímo v objektu např. podrobné mapování prostor, identifikaci a záznamy nápisů či různých stop na stěnách a dalších površích nebo třeba o snahu zjišťování personálního obsazení cel, kanceláří a dalších místností v archivech. „Zejména práce ve věznici samé je teď naléhavá, protože jakmile se objekt dostane do fáze stavebních úprav, určité vrstvy budou logicky ztraceny. Proces bádání si však nemůžeme představovat jako předem časově ohraničený dobou přípravy muzea-památníku. Pokračující historický výzkum bude jednou z podstatných náplní jeho činnosti i v budoucnu,“ upřesnila Anna Stránská za spolek Memoria – Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti, jehož je od roku 2009 předsedkyní.

    Spolupracovník MZM, historik Zdeněk Homola, popisuje, jaké s sebou bádání kolem hradišťské věznice nese obtíže: „Samotná pramenná základna je značně roztříštěná do celé řady archivů a institucí, což nutně komplikuje provádění jakéhokoliv řádného výzkumu. Z nich pak zmiňme pouze několik nejpodstatnějších. Pro období od vzniku věznice v roce 1897 do konce druhé světové války, respektive s jistým přesahem až téměř do konce 40. let, jsou jedny z nejdůležitějších materiály dislokované v Moravském zemském archivu v Brně (MZA). U období druhé světové války až do roku 1960, tedy zrušení věznice v Uherském Hradišti, je situace ohledně archivních materiálů problematičtější. Jistá část se nachází v Archivu bezpečnostních složek (ABS), další torza jsou dislokována v Národním archivu v Praze (NA) či v regionálních archivech. Pro období od zrušení věznice až do pádu komunistického režimu, respektive do současnosti, jsou pak torzovité záznamy a dokumenty dislokované ve Státním okresním archivu Uherské Hradiště (SOkA UH), především ve fondu ONV Uherské Hradiště.“

    Sbírání vzpomínek

    V těchto souvislostech je na místě zdůraznit, že nadále platí výzva na „sbírání vzpomínek“ – podněty od široké palety občanů jsou nezastupitelnou součástí badatelských snah. Vedle ústních pamětí jde také o dokumenty, fotografie a artefakty. Ty mohou být buď zapůjčeny ke zdokumentování, nebo darovány do sbírek ať už Moravského zemského či Slováckého muzea a být tak pod odborným dohledem uchovány pro budoucí generace. Kdokoliv je ochoten se podělit, může se nadále obracet na spolek Memoria, za Slovácké muzeum na Pavla Portla (pavel.portl@slovackemuzeum.cz) a nově také na pracovnici MZM působící přímo v Uherském Hradišti, Barboru Kocábovou (bkocabova@mzm.cz).

    Jak se dozvědět o věznici více?

    Díky dobré kooperaci všech zúčastněných stran také dosud stále probíhají mimořádné prohlídky objektu v unikátním stavu před započetím rekonstrukce. Další prohlídky pro školy i pro veřejnost budou probíhat opět v teplejších měsících od konce jara. Termíny a registraci na prohlídky najdete vždy několik týdnů před jejich konáním, ty nejbližší jsou plánovány na státní svátek 28. října 2024.

    Moravské zemské muzeum zároveň prohlubuje svou další působnost v Uherském Hradišti. Jedním z výstupů je edice přednášek a besed s názvem Otevřená minulost. Přibližně jednou za dva měsíce (mimo letní pauzu) nabízejí v prostoru HUB 123 témata spojená s věznicí a k nim inspirativní hosty. Nejbližší termín je pondělí 2. prosince 2024 od 17.00 hodin, kdy do Uherského Hradiště přijede historik, muzejník, spoluautor podcastu Přepište dějiny, profesor Michal Stehlík.

    Na poli živých událostí, setkávání a vzdělávání se dá dělat mnohé, i dokud ve věznici moderní paměťová instituce ještě nesídlí. Několik aktivit věnovaných věznici proběhlo během 50. Letní filmové školy – připomeňme např. tzv. site specific projekci filmu Jen o rodinných záležitostech na nádvoří věznice, ve které byl před více než 30 lety natáčen.

    Energie vkládaná do probouzení a povzbuzování zájmu o témata nedávné minulosti a přemýšlení nad spravedlností a bezprávím se neztratí. Velmi pozitivním krokem je od začátku roku zřízení místa pro další edukátorku ve Slováckém muzeu, která má v popisu práce i zaměření právě na věznici. Dočasnou expozici Příběhy z dějin věznice v období nacistické a komunistické totality v podkroví Reduty tak oživují i další programy pro školy – více info k nim naleznete zde.

    expozice za zdí

    Film a imersivní expozice dokáží přitáhnout k tématu věznice i mladou generaci

    Spolek Memoria se nadále snaží být v celém procesu přeměny aktivním činitelem. Nadále platí, že jeho hlavním posláním je popularizace témat spojených s věznicí a cílem vznik muzea-památníku.

    Mezi nejvýraznější počiny spolku v poslední době patří film Vězení dějin (termíny projekcí najdete tady) a imersivní expozice Za zdí.

    S filmem, natočeným ve spolupráci se zlínskou UTB, tvůrci vyjíždějí k řadě projekcí spojených s besedou, která bývá podstatnou součástí celkového zážitku z návštěvy kina. Jedna z projekcí se koná v kině Hvězda ve čtvrtek 14. listopadu 2024 od 19.30.

    Imersivní expozice Za zdí, vytvořená ve spolupráci se spolkem Historia Futurae, si klade za cíl předat historii moderním způsobem a díky technologii rozšířené reality oslovit především mladší generaci. Aplikace umožňuje uživatelům objevovat historii na šesti stanovištích před vězeňskou zdí, kde se můžete setkat s průvodkyní v podobě hologramu herečky Evy Podzimkové (Josefíkové). Kromě toho expozice, která letos v září získala 3. místo v kategorii Mobilní aplikace a inovace v soutěži Zlatý středník, nabízí fascinující pohled na areál věznice z ptačí perspektivy, interaktivní výslechy z doby komunismu nebo návštěvu 3D cely-samotky. Aplikaci je možno si stáhnout kdekoliv, ale funguje až přímo v blízkosti věznice, kde startuje před současným hlavním vstupem do Umprumky – někdejšího justičního paláce.

    „Areál hradišťské věznice v sobě koncentruje osudy tisíců lidí a jejich blízkých – od tragických i hrdinských příběhů až po zážitky z absurdně zamřížované školní družiny. Po desetiletí jsme chodili kolem tohoto dědictví uprostřed našeho města i společné paměti, ať už lhostejní, udivení, nebo bezradní. Věřím, že ku prospěchu nás všech, je toto období definitivně za námi,“ dodala Anna Stránská ze spolku Memoria.

    Zveřejněno ve Zpravodaji města Uherské Hradiště 11/2024