Dokumentarista Martin Vadas přidal podpis pod petici a napsal

  Z archivu spolku Memoria, 7. března 2010

  Více o petici Za důstojné využití Věznice v Uherském Hradišti zde. Přečtěte si i další ohlasy signatářů.

  Jde o unikátní místo, které jsem měl příležitost navštívit v roce 2005, když jsme na Letní filmové škole presentovali filmový fragment z Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové z roku 1950. Byl jsem tam ve společnosti pana Milana Paumera, zasloužilého bojovníka proti komunistickému teroru.

  Byl to mimořádný zážitek. Člověk jakoby měl možnost ponořit se padesát let zpět v čase a vzpomínat na oběti zvrhlých vyšetřovatelů. V objektu jakoby se zastavil čas Grebeníčků a dalších zločinců. Expozici ve věznici by bylo třeba uvést zprávou JUDr. Jaroslava Horňanského, senátního předsedy státního soudu – odd. Brno, který již v březnu 1949 nechal vyšetřujícím soudcem JUDr. Jaromírem Floriánem vyšetřit zločinné metody uherskohradišťských vyšetřovatelů StB a informoval o nich ministerstvo spravedlnosti. Ministr pak informoval i Rudolfa Slánského. Od té doby komunistická ani polistopadová „justice“ nebyly sto tyto zločiny potrestat!

  Tak jako by všichni měli navštívit vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka, měli by se zastavit i ve věznici v Uherském Hradišti a zhlédnout dokumentární sérii Proces H. Bez těchto zážitků občané České republiky nemohou skládat zkoušky dospělosti.

  Zveřejněno 27. 12. 2021