Ohlédutí za vývojem imersivní expozice Za zdí

  Prosinec 2021

  Možná si vzpomenete, že jsme v srpnu letošního roku odstartovali projekt imersivní expozice Za zdí. Tiskovka, kterou jsme uspořádali na Letní filmové škole, měla v médiích výbornou odezvu. Ze všech příspěvků můžeme vypíchnout třeba ten v Deníku N, v Respektu nebo na Seznamu

  Nyní, o 4 měsíce později, bychom Vás rádi informovali o vývoji, který projekt má. 

  Významným krokem bylo zářijové zahájení veřejné sbírky na realizaci projektu na Darujme.cz. Naší ambicí bylo vybrat 250.000 Kč. Když jsme crowdfunding zahajovali, neměli jsme nejmenší tušení, jakou částku se nám povede vybrat. Ti skeptičtější z nás se nechali slyšet, že to budou maximálně tisíce korun. V této optice je aktuálně vybraná částka 157.000 Kč úžasná, jakkoliv se jedná „jen“ o 63 % částky koncové. Vzhledem k tomu, že sbírka za pár dnů skončí, stav se již asi příliš nezmění. Tento dílčí neúspěch nás však nedemotivuje. Díky příspěvkům, které máme přislíbeny od laskavých donátorů, předpokládáme, že se nám ve finále povede dostat na částku, za kterou bude projekt realizovatelný v plné šíři. Přesto budeme rádi, rozhodnete-li se naše snažení podpořit jakoukoliv částkou.

  Během podzimu jsme absolvovali řadu konferenčních hovorů a také tři osobní setkání týmu (Bzenec, Uherské Hradiště, Brno). Soustředili jsme se zejména na scénář aplikace (balancovat na hraně mezi historickými fakty a jistou autorskou licencí, díky které expozice baví a edukuje, je výzva) a propojení konkrétních míst v okolí věznice s dějovými prvky v mobilní aplikaci. Řešili jsme také grafiku appky a potěšil nás jeden z prvních „hmatatelných“ výstupů v rozšířené realitě v podobě vězeňského komplexu z ptačí perspektivy.

  Nelze nezmínit také říjnovou prohlídku věznice. Primárně jsme tuto jedinečnou příležitost nabídli přispěvatelům do sbírky coby poděkování. Na hojně obsazenou prohlídku pak navázala prezentace projektu v hradišťském HUB 123.

  Po Novém roce nás čeká zejména finalizace scénáře aplikace, práce na scénáři interaktivního výslechu a oslovení protagonistů (jako průvodce v podobě hologramu by se nám líbil třeba Kovy). V průběhu prvního kvartálu bychom pak chtěli přistoupit k realizaci tak, abychom Za zdí mohli spustit na přelomu roku 2022. Mimo jiné pro vás připravíme prohlídku vězeňské cely v rozšířené realitě, interaktivní analyzování historických pramenů nebo virtuální prohlídku současného stavu části věznice.

  Největší komplikací při práci na Za zdí je skutečnost, že náš osmičlenný tým se projektu věnuje při zaměstnání, přičemž jsme roztroušeni po šesti českých a moravských městech. Vzpruhou jsou však pro nás pozitivní ohlasy, kterých se projektu dostává (např. zde), a zejména fakt, že práce, kterou na Za zdí odvádíme, má pro nás hluboký smysl.

  Společně s Memorií – Iniciativou za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti děkujeme Vám všem, kteří nás sledujete a podporujete. Děkujeme také našim úžasným donátorům, Nadačnímu fondu Martiny a Martina Růžičkových, firmě SPUR a.s. a Ing. Čestmíru Vančurovi. Za pomoc děkujeme i advokátní kanceláři Juráš a partneři a účetní a daňové kanceláři Sudinero. V neposlední řadě děkujeme i svým technologickým a designovým partnerům Pavlu Vrágovi, Little Greta a VRCØT.

  Text Jan Blažek, zakladatel Historia Futurae, 20. 12. 2021