Tematická nabídka k hradišťské věznici pro pedagogy

  Chcete se se svými studenty dotknout tématu hradišťské věznice? Je to místo, kterým doslova prošly dějiny. Od císaře pána, přes temné období nacistických a komunistických represí k roku 1960, kterým zde skončila vězeňská funkce, až po dnešní dny. Nejen na důležitých nadregionálních momentech 20. století a výrazných osudech, ale i na přístupu k tomuto objektu jako takovému se lze naučit mnohé.

  Paměť hradišťské věznice se na dlouhá desetiletí podařilo potlačit a téměř vymazat z veřejného povědomí. Pojďme to společně změnit! Zde je seznam organizací a projektů, které vám pomohou vést žáky a studenty k tomu, aby poznali naši minulost. A třeba i nějakým svým objevem přispěli k obsahu právě budovaného památníku-muzea.

  Máte tip na něco, co ve výčtu chybí? Dejte nám prosím vědět na info@veznicehradiste.cz. Děkujeme.

  Rychlé tipy


  Případ Světlana
  Výstava a pracovní listy

  pripadsvetlana.cz

  Největší odbojová organizace proti komunistickému režimu v bývalém Československu, nebo uměle vytvořená organizace někdejší tajné policie StB? Jednoduchý výklad příběhu Světlana neexistuje, můžete se ale pustit po jeho stopách v rámci online prohlídky výstavy, která se uskutečnila v Uherském Hradišti. Před jejím zhlédnutím je nutné přiblížit žákům dobový kontext, a to v rámci úvodní lekce, kterou můžete dle svého uvážení redukovat.

  Nedílnou součást celého projektu tvoří pracovní listy. Žáci by je měli vyplnit po tom, co si celou výstavu projdou a obeznámí se s různými okolnostmi. Díky nim budou schopni porozumět multiperspektivě v našem pohledu na dějiny.


  Příběhy našich sousedů
  Studenti sběrači příběhů

  pribehynasichsousedu.cz

  Jeden z projektů neziskové organizace Post Bellum, v němž mají žáci a studenti za úkol zaznamenat vzpomínky pamětníků. Post Bellum se zabývá archivací vzpomínek pamětníků významných historických událostí. Přímo se podílí na správě a budování Paměti národa, pořádá pravidelný Běh pro Paměť národa, různé zážitkové workshopy, stojí za projekty cyklus Příběhy 20. století a vzdělávacím portálem My jsme to nevzdali. Školním kolektivům doporučujeme návštěvu jednoho z Institutů Paměti národa – od Uherského Hradiště aktuálně nejblíže v Olomouci a Brně.


  Kromě Příběhů našich sousedů je s Post Bellum možné domluvit tematický workshop – aktivitu pro váš školní kolektiv na míru. Pro domluvy je k dospozici vedoucí vzdělávacích projektů pro Střední Moravu Jitka Andrysová: 777 763 388, jitka.andrysova@postbellum.cz.


  Dějepis v 21. století
  Online podklady a náměty

  dejepis21.cz

  Projekt Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů zaměřený na soudobé dějiny a dějepisné vzdělávání. Metodická podpora učitelům i studentům, podněcování k diskuzím o historii. Na stránkách najdete množství materiálů pro školy a aktuality z práce oddělení.

  Doporučujeme lekci o Ludvíkovi Hlavačkovi, která nabízí učitelům návod, jak mohou svým žákům a studentům zprostředkovat historickou lekci o fungování bezpečnostního aparátu, prostřednictvím kterého KSČ upevňovala svůj mocenský monopol v Československu na přelomu 40. a 50. let 20. století. Širší kontext můžete najít v aplikaci Obrazy příslušníka.


  Příběhy bezpráví
  Živé aktivity přímo ve škole

  jsns.cz/projekty/pribehy-bezpravi

  Projekt žákům a studentům přibližuje období diktatur, jimiž si česká společnost musela projít. Zároveň poukazuje na to, že současná svoboda není samozřejmá a je třeba ji chránit. Školám jsou poskytovány dokumentární i hrané filmy a další materiály vhodné k výuce dějepisu. Je možné se domluvit na zorganizování besedy s pamětníky, historiky a filmaři, anebo na seminářích, které jsou určené pedagogům. Studenti mohou od roku 2009 udílet Cenu Příběhů bezpráví za odvážené postoje a činy v době komunistického režimu.


  V minulých letech v období tzv. Prozatímního muzea spolek Memoria vystavoval výstupy školních projektů přímo ve věznici. Toto nyní už možné není, nicméně na pomoci s organizací a zajištěním jiných veřejných výstavních prostor je možné se domluvit se zástupci spolku – kontaktujte nás. Do budoucna mohou být takové výstupy součástí památníku-muzea.

  Studentské výstavy vzešlé z projektu Příběhy bezpráví – vlevo instalace ve věznici, vpravo v kině Hvězda.

  Ukázka jedné z instalací závěrečných ročníkových prací studentů SUPŠ Uherské Hradiště v samotkách.


  Živé akce spolku Memoria
  Dvě přednášky

  veznicehradiste.cz/reflexe_post/nabidka-prednasek-nejen-pro-skoly

  Co je bývalá věznice za budovu? Proč je pro nás důležitá? Jak pečovat o společné dědictví? V nabídce jsou dva základní typy přednášek, určené zejména středoškolským studentům. Prohlídky v současné době bohužel nejsou možné, lze ale domluvit besedu, během které bude studentům zprostředkován příběh věznice skrze fotografie a vyprávění.


  Další podklady pro kontextualizaci minulosti nejen hradišťské věznice najdete na našem webu. Vytváříme seznam odborných podkladů, paměťových institucí, aktivit a různých periodik.


  Memoria a Slovácké muzeum: Sbíráme vzpomínky

  Ve spolku Memoria se dlouhodobě snažíme vzpomínky na hradišťskou věznici získávat. Jsme v úzkém propojení se Slováckým muzeem jakožto odbornou institucí.

  Pátráme i po stopách ve věznici po roce 1960, kdy zde byl vězeňský provoz ukončen.

  Máte-li v hlavě cokoliv, co se vám s prostory věznice spojuje, případně fotografii nebo nějaký jiný dokument, ozvěte se nám prosím. Buď na e-mail info@veznicehradiste.cz nebo využijte formulář na veznicehradiste.cz/kontakt.

  I zdánlivě nepodstatné drobné vzpomínky mohou mít nečekaně velkou cenu při rozkrývání minulosti areálu uprostřed města, který dodnes obestírá mnoho tajemství.


  Děkujeme všem, kterým osud bývalé věznice není lhostejný.